SWEDBANK: mākslas kolekcija

“Skaistums nav pašmērķis. Manas gleznas tēls var būt jebkurš cilvēks. Katrā sejā ir skaistuma formula - Dieva pieskāriens, katras patiesības unikalitāte.” /Ritums Ivanovs/

Swedbank (Hansabankas) mūsdienu mākslas kolekcijas veidošana aizsākās 2004. gadā un tā turpina papildināties.

Šobrīd tas ir lielākais latviešu mūsdienu mākslas krājums, kas ir atvērts publikai un ko pārstāv 115 latviešu mūsdienu autori ar vairāk kā 400 darbiem dažādās tēlotājas mākslas tehnikās - glezniecībā, grafikā, tēlniecībā, fotogrāfijā, tekstilā.

Latviešu mūsdienu mākslas kolekcija Swedbank jaunajā biroju ēkā (Balasta dambis 1a, Rīga) pārstāv autorus, kuru daiļrade sen jau pārkāpusi latviešu glezniecības skolas tradīciju robežas. Viņu darbos var ieraudzīt gandrīz visus 20.gadsimta mākslas virzienus un skolas – sākot no postimpresionisma un fovisma, abstrakcionisma un ekspresionisma; tašisms, fotoreālisms, subjektīvisms, popārts... un tā vēl ilgi varētu saukt šo svešvārdu. Tās ir gleznas, grafikas, fotogrāfijas un skulptūras, kas tapušas pēdējo 20 gadu laikā. Tie ir darbi, kas ir mani un jūsu vienaudži, un kas katru dienu ir jums līdzās.

"Art Nouveau impresija", 2000. gads, audekls, akrils; 115x115cm, novietots 5. stāvā

“Popkultūras ikonas – supermodeles, mūziķi un pornodīvas, tēli no labi zināmiem vecmeistaru darbiem – Mona Liza vai Meitene ar pērļu auskaru, reāli līdzcilvēki, viņu acu skatieni - tas viss ieraugāms Rituma Ivanova darbos. Sev raksturīgajā, rūpīgi izkoptajā punktojuma vai svītru tehnikā, ar fotoreālismam piemītošo precīzo fiksāciju mākslinieks pārnes jau eksistējošas gleznas vai fotogrāfijas uz saviem audekliem. Ar kadrējuma un daudzkārt palielinātu tuvplānu palīdzību Ritums Ivanovs atklāj skatītajam savu gleznu personāžu dažādas izjūtas un emocionālos stāvokļus.

/Ilona Arne, 2007./

"Atspulgs I", 2003. gads, papīrs, litogrāfija, 55x50.5 cm, novietots 5. stāvā

“Gleznotājs manipulē ar skatītāju, izmantojot glītus, patīkamus tēlus, kuri ir cilvēkam pierasti un kurus patērē ikdienā, saskaroties ar jebkuru no mēdijiem, vai klišejas, kas asociējas ar skaistuma kanoniem. Taču atšķirībā no popārta tēva Endija Vorhola Ritums Ivanovs netiražē.

Gleznotājā mīt vēlme radīt un radīt “pilnību”- skaistas sejas, ideāli kailus augumus, un līdzās tam arī glezniecības attēla bezgalīgās vizuālās iespējas”.

/Diaga Rudzāte, 2001/

"Atspulgs II", 2003. gads, papīrs, litogrāfija, 55x50.5 cm, novietots 5. stāvā

“Esmu aizrāvies ar sejām no dažādiem laikiem, bija varoņu sērija - mani mīļākie gleznotāji - Eengrs, Vermērs, Da Vinči, Rembrants. Portretus fotografēju pats vai arī atrodu interesantas aktieru vai mūziķu sejas žurnālos un tad pārnesu tās gleznās. Mēdz gadīties nepazīstamas sejas, īsti atradumi.”


Swedbank mūsdienu mākslas kolekcijas autore ir Ilze Žeivate

Avots: Swedbank un galerija XO


Iepriekšējā
Ritums Ivanovs. Sapņi par kino
Nākamā
"Dienas" raksts "Dzīves momentuzņēmums"