LTV Kultūras ziņas 10.01.2023:  Ivanova izstāde «Vērotāja laiks» Kuldīgā

LTV Kultūras ziņas 10.01.2023:  Ivanova izstāde «Vērotāja laiks» Kuldīgā

Maija Tabaka, Inta Ruka, Ieva Epnere – tās ir dažas no māksliniecēm, kuras iemūžinātas Rituma Ivanova izstādē "Vērotāja laiks". Pirms vairāk nekā gada to varēja redzēt mākslas stacijā "Dubulti", bet nu izstāde sākusi savu turneju pa Latvijas pilsētu lielākajām izstāžu zālēm un pieturējusi Kuldīgas Mākslas namā. Autors neslēpj, ka, nokļūstot citā telpā, izstāde ieguvusi jaunus vaibstus un naratīvu.

Mākslinieks Ritums Ivanovs izstādi "Vērotāja laiks" veidoja plašajām mākslas stacijas "Dubulti" telpām pirms vairāk nekā gada. Daudz tādu vietu, kur izstāstīt šo ambiciozo projektu, nav, bet Kuldīgas Mākslas nams ļaujas šiem četrmetrīgajiem portretiem. Te ienākot, aizraujas elpa un esi iekļuvis tādā kā izcilu mākslinieču aplī, kuras ar tevi sarunājas, jo asimetriski savienotos dubultportretos it kā iekustinātas viņu sejas izteiksmes no video interviju stopkadriem.

"Nu, es ceru, ka arī varēs to klātesamības sajust, jo šeit ir tā enerģija, kas ir cilvēka enerģija, un, teiksim, tādā citā formātā, tāda lielformāta kino formātā – pietuvināts kadrs, emocijas, cilvēku pārdzīvojumus, cilvēka dzīves izjūtas," komentēja Ritums Ivanovs.

Katra no māksliniecēm pārstāv savu laikmetu, stilu un mediju, katrai no viņām ir bijusi noteikta iedvesmas loma Rituma Ivanova radošajā dzīvē. Kuldīgas Mākslas nama izstāžu zāles mākslas kurators Raimonds Kalējs skaidroja: "Šeit ir divu mākslas pasauļu daudzu personību kopā sanākšana viena mākslinieka, kas ir Ritums, uzaicinātās viesībās, kuras tiek dokumentētas glezniecības formā, jo katra no tēlotajām autorēm ir kaut kādā mērā vai personīgi pazīstamas, ja nav pazīstamas caur mākslu, un viņš viņām ir uzbūvējis sava veida pieminekļus. Mēs redzam katras mākslinieces būtību, jo seja ir sava veida spogulis viņas personībai."

Izstāde Kuldīgas Mākslas namā veidota divos apļos – pirmajā stāvā jau minētās monumentālās gleznas, otrajā – mazāka formāta darbi un autora pašizpēte portretā.

"Jāsaka, iespaids grandiozs, sen nebiju redzējusi Rituma gleznas. Šis ir jauns pavērsiens, man ļoti patīk," iespaidos dalījās izstādes apmeklētāja, māksliniece Kristīne Abika.

"Ritums ir iespaidīgs, viņš atkal ir audzis, pārsteidzošs, un tāda katarse, lielie formāti," uzsvēra izstādes apmeklētāja, māksliniece Ivonna Kalita.

Ritums Ivanovs atzīst, ka vēlētos ar "Vērotāja laiku" nokļūt arī Latgalē un Vidzemē. Kuldīgas Mākslas namā izstāde būs līdz 26. februārim.

Avots: LTV Kultūras ziņas